W tym roku spotkałem się z nowym sposobem obejścia ustawy o kredycie konsumenckim wymyślonym przez firmy pożyczkowe, przez niektórych zwane lichwą. Sposób ten pozwala na przede wszystkim obejście przepisów dotyczących odsetek oraz pozaodsetkowych kosztów kredytu.
Dla przypomnienia, w dzisiejszym stanie prawnym odsetki maksymalne wynoszą 24,5% rocznie. Pozaodsetkowe koszty kredytu mogą wynieść maksymalnie 45%. W umowie pożyczki na 36 miesięcy taka firma pożyczkowa zarobi niecałą dwukrotność pożyczonej kwoty. Co zrobić by taka firma mogła zarobić więcej? Obejść ustawę o kredycie konsumenckim.
W jaki sposób firmy pożyczkowe obchodzą ustawę o kredycie konsumenckim?
Zamiast jednej umowy pożyczki zawierają trzy, pozornie oddzielne umowy. Pierwsza to umowa kupna-sprzedaży waszego pojazdu, na mocy której rzekomo stają się właścicielami waszego pojazdu. Piszę rzekomo, bo te umowy są nieważne, ale o tym poniżej. Druga umowa to natychmiastowe użyczenie wam waszego dotąd pojazdu. Nieodpłatne użyczenie, co ma niby wskazać, że umowa jest całkowicie darmowa. Trzecia umowa, to umowa opcji wykupu w każdej chwili waszego pojazdu od nich za cenę, ktorą dostaliście w pierwszej umowie.
Gdzie jest haczyk? Otóż, aby dwie ostatnie umowy nie zostały przez firmę wypowiedziane musicie płacić tzw. opłatę rezerwacyjną. Kończy się tak, że wpłacacie firmie ponad dwukrotność pożyczonych pieniędzy, a na koniec i tak musicie pojazd wykupić, czyli mamy do czynienia de facto z tzw. ratą balonową. Jeżeli nie wykupicie samochód jest i tak firmy pożyczkowej. Nie muszę chyba wspominać, że kupują od was samochód za mocno zaniżona cenę.
Raty są tak wysokie, że dużo ludzi popada w zaległości i odbierane są im samochody na mocy pierwszej umowy i to często przy pomocy Policji, gdyż dla jej funkcjonariuszy, którzy nie grzeszą znajomością prawa cywilnego, oczywistym jest, że pojazd należy do firmy pożyczkowej, co jest, jak napisałem wyżej, przekonaniem błędnym.
Umowy są bezwzględnie nieważne, bo są zawarte w celu obejścia ustawy. Jednak trzeba to wykazać przed sądem. Dla dobrego prawnika nie jest to problem. Również przed błędnymi działaniami Policji można się skutecznie bronić. Nasza kancelaria w Warszawie skutecznie pomaga naszym klientom w tych sprawach i uwalnia ich od zarzutów przywłaszczania. Pojazd zostaje u klienta, a firmie musi on zwrócić tylko to co dostał pierwotnie za samochód – w dogodnych dla niego ratach.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, czy też bezpośredniej pomocy w zaistniałej sytuacji – zapraszam do kontaktu.





